Witamy na stronie
Urzędu Gminy Kotla
Gminy Żukowice
Witamy na stronie
sciezka-dydaktyczna-lesna-dolina-m
 
Turysto! Ścieżka dydaktyczna „Leśna Dolina” zaprasza i prowadzi cię przez zielone ustronia dawnego Głogowskiego Lasu Miejskiego. To osobny świat, którym włada przyroda i leśnicy. Oferuje wytchnienie i mikroklimat dobry dla zdrowia. Tu napotkasz ciekawe miejsca, pamiątki historyczne, wiekowe drzewa oraz ciekawostki przyrodnicze. Wzajemnie las, jego przyroda, a także infrastruktura przy szlaku wymagają poszanowania i dbałości. Ścieżka dydaktyczna jest o przeznaczeniu turystycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym. Obszar, na którym utworzona została trasa posiada specyficzne walory, doceniane przez szerokie kręgi społeczeństwa od przeszło stulecia.

Największym atutem jest sam las: jego walory krajobrazowe, przyrodnicze i zdrowotne. Ścieżka położona jest z dala od ruchu kołowego i zabudowań. Bardzo istotna jest dostępność obszaru, bliskość ośrodka miejskiego Głogowa, także – Wschowy.

Ścieżka została utworzona na terenie gminy Kotla w powiecie głogowskim. Trasa okrężna (zielona) przebiega odcinkowo granicą gminy i powiatu z gminą Szlichtyngowa i powiatem wschowskim. Fragment trasy okrężnej graniczy z gminą wiejską Głogów. Teren leśny administrowany jest przez Nadleśnictwo Głogów. Ścieżka jest oddalona od miasta Głogowa o ok. 10 km, a od Wschowy o ok. 14 km.

Trasa została podzielona na trasę zieloną – okrężną oraz trasę żółtą – jako odcinki dojazdowe, w sumie utworzono 15 punktów postojowych przy których znajdują się tablice z ciekawostkami przyrodniczymi i historycznymi, a także ciekawe szczególnie dla młodych uczestników ścieżki gry dydaktyczne. Łączna długość trasy wynosi ok. 30 km, bez skrótu.

Punkty trasy ponumerowano od 1 do 15 jednak nie kreuje się jednego kierunku. Punktów początkowych i końcowych może być kilka – zarówno od strony miejscowości Głogówko, Kulów jak i Leśna Dolina czy też od strony wschodniej parkingi leśne na drodze relacji Krzekotów – Gola. Możemy się po niej przemieszczać dowolnie, sami wybierając punkt początkowy i koniec leśnej wędrówki.

 

 
 
facebook