Witamy na stronie
Urzędu Gminy Kotla
Gminy Żukowice
Witamy na stronie
wideokonferencja z wojewodą

Drodzy Mieszkańcy,
dzisiaj (04.03) Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski odbył kolejną wideokonferencję z Wojewodą Dolnośląskim w związku z aktualną sytuacją na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy podsumowanie realizowanych zadań dotyczących pomocy Ukrainie.
Jako Gmina Kotla pomagamy na różnych płaszczyznach.
• W zakresie pomocy dla Ukrainy organizowana jest zbiórka darów w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli i już część darów wyjechała dzisiaj (04.03) do Regionalnego Punktu Zbiórki Darów w Głogowie, a następnie wyjedzie do Wrocławia. Zbiórki są koordynowane przez Wojewodę Dolnośląskiego i z Wrocławia dary posegregowane i popakowane są na bieżąco wysyłane na granicę.
• W placówkach oświatowych są prowadzone zbiórki w porozumieniu z Fundacją Pogoń Lwów.

• W porozumieniu z jednostkami OSP został przekazany dla Ukrainy sprzęt strażacki, odzież i obuwie. Na dniach wyjedzie do Ukrainy również jeden z naszych wozów strażackich.
• Działa na bieżąco gminny zespół zarządzania kryzysowego, który współpracuje z zarządzaniem kryzysowym na szczeblu powiatu i województwa.
• Wójt Gminy Kotla co drugi dzień odbywa spotkania zdalne z Wojewodą Dolnośląskim i omawiana jest bieżąca sytuacja i zakres udzielenia pomocy.
• We wtorek (01.03) odbyło się spotkanie z radnymi, a w środę (02.03) z sołtysami sołectw żeby omówić bieżącą sytuację, która cały czas ewaluuje.
W zakresie udzielania pomocy przez samorząd ludziom przybywającym z Ukrainy to jest to koordynowane przez Wojewodę, z którym samorządy są w stałym kontakcie. Aktualnie uchodźcy są kierowani do miejsc gdzie samorządy są w stanie zapewnić warunki na ustalonym poziomie (placówki zbiorowego zakwaterowania). Gmina Kotla nie dysponuje takimi lokalami, ale dysponujemy salami wiejskimi, które w razie potrzeby zostaną wykorzystane.
• Osoby prywatne, które we własnym zakresie przyjmują uchodźców powinny zgłosić się wraz z Nimi do tutejszego urzędu gminy w celu formalnego zgłoszenia.
W przypadku przyjęcia mieszkańców Ukrainy we własnym zakresie ponoszone bieżące koszty związane z pobytem nie będą finansowane przez wojewodę czy samorząd zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, co może ulec zmianie.

Jednocześnie informujemy, że trwają prace nad specustawą, która ma regulować pomoc obywatelom Ukrainy chroniących się u nas.

 
 
facebook