Witamy na stronie
Urzędu Gminy Kotla
Gminy Żukowice
Witamy na stronie
uczestnicy z klubu seniora

W dniu 23 października 2021 roku grupa mieszkańców Gminy Kotla, w tym również uczestnicy Klubu Seniora w Kotli wybrała się na wycieczkę, której inicjatorami byli właśnie członkowie Klubu Seniora w Kotli. Program wycieczki był bardzo ciekawy, gdyż rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu, które poświęcone jest kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się m. in., że pomieszczenia muzealne mieszczą się w jednym z najstarszych w mieście budynków – tzw. Domu Płócienników, od XVI wieku siedzibie cechu Płócienników, którego budynek posiada bogate walory architektoniczne, stanowiące atrakcję turystyczną. Zwiedzanie muzeum rozpoczęto od krótkiego filmu „8 ciekawostek z filmu Sami Swoi”, zawierającego kadry, na które wcześniej oglądający nigdy nie zwrócili uwagi. W muzeum zgromadzonych jest wiele rekwizytów filmowych, które są jak najbardziej oryginalne, jak chociażby rower, który Witja wymienił za kota.

Po krótkim spacerze Lubomierskim Rynkiem zwiedzający udali się na Zamek Czocha, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzili zamek i poznali ciekawe fakty historyczne związane z tym miejscem, jak też i anegdotki tematyczne. Dzieje Zamku Czocha są mocno wpisane w historię Polski, ale też dowiedzieli się jak zawiłe losy spotkały właścicieli zamku. Obecnie właścicielem Zamku Czocha jest Agencja Mienia Wojskowego.

Zabudowania zamku zostały wykorzystane przy kręceniu filmów: Gdzie jest generał?, Dolina szczęścia, Wiedźmin, Legenda, Poza Lasem Sherwood (Beyond Sherwood Forest), Fabryka Zła i serialów: Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy (Spellbinder), Święta wojna i Pierwsza miłość.

Zapewne Zamek Czocha jest jedną z wielu tzw. perełek Dolnego Śląska, zwiedzający polecają zwiedzanie tego pięknego obiektu turystycznego.

Następnym miejscem zwiedzania była Zapora Leśniańska w Leśnej. Jest to zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na rzece Kwisie, między Gryfowem Śląskim,a Leśną. Zapora powstała w wyniku przegrodzenia rzeki zaporą we wsi Czocha, powyżej Leśnej, w czerwcu 1905 roku.

Wszystkich zwiedzających zauroczył malowniczy jesienny pejzaż, który ukazała się już z samej zapory. W późnych godzinach popołudniowych, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń uczestnicy wycieczki wrócili do swoich domów.

Wycieczka zorganizowana była przez pracowników GOPS w Kotli we współpracy z Gminną Komisją ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które zaakceptowała wniosek o częściowe dofinansowanie tego wydarzenia ze środków pozostających w budżecie Gminy Kotla na na działanie związane z profilaktyką uzależnień.

rozwoj-uslug-spolecznych

 

 

 
 
facebook