Witamy na stronie
Urzędu Gminy Kotla
Gminy Żukowice
Witamy na stronie
83. ROCZNICA DEPORTACJA POLAKÓW NA SYBIR

Tradycją Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kotli stało się organizowanie uroczystego apelu upamiętniającego wydarzenia z 10 lutego 1940 r., kiedy to władze sowieckie przeprowadziły masową akcję deportacyjną z zagarniętych terenów wschodnich II Rzeczypospolitej.

Dzisiaj (10.02) do szkoły przybyli przedstawiciele Koła Związku Sybiraków w Kotli, ich rodziny i zaproszeni goście, wśród których byli Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski i Przewodnicząca Rady Gminy Halina Przybylska, by wspólnie z uczniami i nauczycielami uczcić pamięć minionych wydarzeń. W czasie uroczystości młodzież zaprezentowała program artystyczny, na który składały się wspomnienia byłych zesłańców, utwory poetyckie i piosenki. Utwory te wywarły ogromne wrażenie, nie tylko na gościach, ale i młodych wykonawcach, skłoniły do wspomnień i refleksji.

„Jesteśmy tutaj, aby oddać hołd: poległym, prześladowanym, pomordowanym, ale i ocalałym bohaterom tamtych strasznych dni, ale również po to, by podziękować tym, którzy pielęgnują pamięć o tym niewyobrażalnym cierpieniu narodu polskiego. Wspólnie ze społecznością szkolną i Kołem Związku Sybiraków w Kotli dokładamy starań, by dramatyczne wydarzenia z tamtego okresu przetrwały w świadomości kolejnych pokoleń Polaków”- mówił podczas swojego wystąpienia wójt Łukasz Horbatowski

Podczas uroczystości Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski złożył podziękowania dla Koła Związku Sybiraków w Kotli, a także wszystkich osób zaangażowanych w organizację wydarzenia.

 
 
facebook