Witamy na stronie
Urzędu Gminy Kotla
Gminy Żukowice
Witamy na stronie
wójt z mieszkańcami

W minioną niedzielę (4.09) w Zabielu odbyły się Dożynki Gminy Kotla. Tegorocznym gospodarzem święta plonów było sołectwo Zabiele na czele z panią sołtys Marianną Stachurską. Starostami dożynek byli pani Sabina Rybak ze Skidniowa oraz Karol Dziuba – młody rolnik z Zabiela.

Świętowanie rozpoczął tradycyjny korowód, któremu przewodzili Starostowie jadący bryczką, władze gminy, zaproszeni goście, gminne zespoły folklorystyczne oraz mieszkańcy.  Delegacje wieńcowe i chlebowe z 12 sołectw przekazały swoje dary wyrażając szacunek i uznanie rolnikom za ich pracę. Po uroczystym przekazaniu rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem proboszcza- kanonika Rafała Zendrana, podczas  której dziękowano za plony, a także proszono o dalszy bogaty urodzaj. Mszę swoim śpiewem uświetniły gminne zespoły folklorystyczne. Po wspólnej modlitwie Starostowie dożynek Sabina Rybak oraz Karol Dziuba wraz z Wójtem Gminy Kotla Łukaszem Horbatowskim, Przewodniczącą Rady Gminy Haliną Przybylską i Sołtysową Zabiela Marianną Stachurską podzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami wydarzenia.

Po tradycyjnym dzieleniu chlebem przyszedł czas na ośpiewanie wieńców przez delegacje poszczególnych sołectw. Sołectwa z Zabiela, Chociemyśli, Grochowic, Kotli, Moszowic oraz Skidniowa zostały nagrodzone czekami o wartości 500 zł oraz nagrodami rzeczowymi za pracę włożoną w przygotowanie wieńców dożynkowych, a zespoły Wrzos i Grochowiczanki otrzymały nagrody o wartości 2 500 zł z okazji 40, i 35 lecia swojej działalności. Następnie oba zespoły oraz zespół Skidniowianie zaprezentowały programy dożynkowe, w których mogły  tradycyjnie wyśpiewać w przyśpiewkach co ich boli, a z czego są zadowoleni – mogli zganić
i pochwalić włodarzy, firmy, instytucje, co jest traktowane z „przymrużeniem oka”.

Wieczorem przyszedł czas na gwiazdę wieczoru – zespół WEEKEND, który przyciągnął do siebie tłumy mieszkańców nie tylko z gminy Kotla, ale również okolic. Po koncercie odbyła się tradycyjna zabawa dożynkowa z DJ Domino.

Całość imprezy uświetniła wystawa zabytkowych i współczesnych maszyn rolniczych przygotowana przez pana Krzysztofa Dziubę, bezpłatne dmuchańce, trampoliny i warsztaty dla dzieci ufundowane przez organizatorów, a także poczęstunek lokalnych przysmaków przy stoisku promocyjnym Gminy Kotla przygotowany przez mieszkańców sołectwa Zabiela. Na stoisku tradycyjnie częstowano wędlinami przekazanymi przez Państwa Elżbietę i Roberta Jaworskich z Moszowic.

Ogromne podziękowania należą się przede wszystkim mieszkańcom Zabiela za przystrojenie swojej wsi, zaangażowanie w organizację dożynek, a w szczególności pani sołtys Mariannie Stachurskiej i panu Krzysztofowi Dziubie, który wsparł organizację dożynek także finansowo, zespołom folklorystycznym Grochowiczanki, Wrzos i Skidniowianie, reprezentantom sołectw Gminy Kotla, strażakom OSP z terenu Gminy Kotla, pani Ludmile Woźniak za organizację oprawy Mszy Świętej Dożynkowej oraz osobom zaangażowanym w oprawę, państwu Elżbiecie i Robertowi Jaworskim, a także wszystkim sponsorom i darczyńcom:

- Fundacji KGHM Polska Miedź,

- PeBeKa S.A.,

- Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej,

- Krzysztofowi Dziubie.

 
 
facebook